Aktualności

Zapraszamy do aktywnego śledzenia naszego działu z najnowszymi informacjami oraz poradami.

Rok 2022 przyniósł dla kierowców dużo zmian w przepisach m.in. nowy taryfikator mandatów. Czy w 2023 roku skala tych zmian będzie podobna? Sprawdźmy, które przepisy już obowiązują, a na które jeszcze poczekamy.

Surowsze kary dla nietrzeźwych kierowców i konfiskata samochodu

Przez przesunięcie terminu początku obowiązywania nowych przepisów, które miały przypaść na grudzień tego roku, termin zostanie przesunięty, a dokładnie przepisy te mają wejść w życie w marcu 2024 roku. Na celownik oraz nacisk na jeszcze większe kary brani są pod lupę nietrzeźwi kierowcy, a dodatkowo w przepisach ma się znaleźć konfiskata samochodu. Obecnie w aktualnych przepisach o ruchu drogowym, osobom prowadzącym pojazd w stanie nietrzeźwości powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi grozi:

  • grzywna
  • ograniczenie wolności
  • zakaz prowadzenia pojazdów oraz 15 punktów karnych

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, dojdzie kolejna kara, a będzie nią konfiskata samochodu, którą będzie zastosować w kilku przypadkach:

  • gdy kierowca będzie miał 1,5 promila lub więcej alkoholu we krwi
  • gdy kierowca zostanie złapany na jeździe w stanie nietrzeźwości po raz kolejny w okresie ostatnich 2 lat
  • gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek

W wyjątkowych sytuacjach sąd będzie mógł odstąpić od wymierzenia kary konfiskaty samochodu. Jednak dotyczyć będzie to tylko sytuacji, w której zatrzymany kierowca nie spowoduje żadnego wypadku oraz nie dopuści się recydywy.

W nowych przepisach znajdzie się również co w sytuacji konfiskaty pojazdu, jeżeli nietrzeźwy kierowca nie będzie właścicielem samochodu. W takich okolicznościach kierowcę będzie czekać bardzo duża grzywna, która ustalana będzie na podstawie wartości auta. 

Prócz konfiskaty, większych kar pieniężnych kierowcom w stanie nietrzeźwości będzie również grozić kara pozbawienia wolności, nawet do lat 3 jeśli kierowca taki spowoduje wypadek, a którego następstwem będzie uszczerbek na zdrowiu (od 3 do 16 lat). 

Nowe przepisy o konfiskacie samochodu zaczną obowiązywać od 14 marca 2024 roku, natomiast zaostrzenie kar już od 1 października 2023 roku.

Powrót kursów redukujących punkty karne

W 2022 roku zlikwidowane zostały kursy reedukacyjne, które pozwalały kierowcy zmniejszyć liczbę punktów. W 2023 roku powrót kursów ma powrócić w nowej odsłonie.

  1. Nowe kursy mają trwać 28 godzin i będą obowiązkowe dla kierowców, którzy przekroczą 24 punkty, natomiast 20 punktów w sytuacji gdy staż kierowcy jest krótszy niż 1 rok. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt takich kursów. 
  2. Jeśli po odbyciu kursu, w ciągu kolejnych 5 lat kierowca przekroczy dopuszczalną liczbę punktów karnych, niestety straci prawo jazdy, a by je odzyskać, będzie musiał ponownie odbyć kurs w Ośrodku Szkolenia Kierowców i zdać egzamin na prawo jazdy, a dodatkowo zostanie objęty 2 letnim okresem próbnym. 

Czy w przeglądach technicznych samochodu w 2023 roku będą również jakież zmiany?

Zmiany w przeglądach technicznych samochodu odwlekane są już od dłuższego czasu. W 2023 roku pojawiły się ponownie próby ich wprowadzenia, czego będą dotyczyć?

  1. Diagnosta w okręgowej stacji kontroli pojazdu będzie musiał w trakcie przeglądu sporządzić dokumentację fotograficzną badanego auta (przód oraz tył, boki, stan licznika kilometrów). Dokumentacja ta, ma być przechowywana przez okres 5 lat. 
  2. W przypadku sytuacji gdy kierowca będzie chciał zrobić przegląd samochodu 30 dni po ustalonym terminie, będzie musiał uiścić podwójną stawkę za badanie.  
  3. Natomiast w przypadku, gdy kierowca przyjedzie na badanie techniczne 30 dni przed ustalonym terminem — diagnosta przedłuży ważność badania o brakującą liczbę dni.

Wysokie kary za brak przeglądu (OC)

Niestety nowy rok przyniósł kierowcom również spory wzrost kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Pierwsza zmiana cen miała miejsce 1 stycznia 2023 roku:

  1. 1400,00 PLN — w przypadku przerwy w ochronie pojazdu wynoszącej od 1 do 3 dni.
  2. 3490,00  PLN — w przypadku przerwy w ochronie pojazdu wynoszącej od 4 do 14 dni.
  3. 6 980,00  PLN — w przypadku przerwy w ochronie pojazdu wynoszącej powyżej 14 dni.

Natomiast od lipca, 2023 roku kwoty kar za brak obowiązkowego OC będą wyższe, mianowicie: 

  1. 1440,00 PLN — w przypadku przerwy w ochronie pojazdu wynoszącej od 1 do 3 dni.
  2. 3 600,00 PLN — w przypadku przerwy w ochronie pojazdu wynoszącej od 4 do 14 dni.
  3. 7 200,00 PLN — w przypadku przerwy w ochronie pojazdu wynoszącej powyżej 14 dni. 

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności