Aktualności

Zapraszamy do aktywnego śledzenia naszego działu z najnowszymi informacjami oraz poradami.

Kurs na prawo jazdy dla wielu osób jest stresującym wydarzeniem. Czasem bywa tak, że przez stres nie uda się nam zdać egzaminu za pierwszym razem. Przystępując do egzaminu zastanawiamy się, jaki się nam trafi egzaminator, bo np. krążą legendy, że u tego egzaminatora ciężko zdać za pierwszym razem, a jak jest naprawdę?

Stres przed egzaminem na prawo jazdy

Egzaminy wewnętrzne w szkole jazdy często odbywają się w luźnej atmosferze, dzięki czemu kursant czuje się swobodniej. Jednak podświadomie wie, że już na egzaminie końcowym będzie to wyglądać inaczej, co nie jest dziwne, bo z instruktorem w szkole jazdy, w której się uczymy spędzamy dużo czasu, rozmawiamy często nawet żartujemy. Potem podczas kolejnych jazd czujemy się swobodnie, bezpiecznie i komfortowo. 

Gdy przychodzi czas już na egzamin państwowy, wszystko się zmienia. Na fotelu pasażera, gdzie wcześniej był nasz instruktor, a teraz obok siedzi obca nam osoba. Dodatkowo czasem jest również problem w operowaniu sprzęgłem, bo, pomimo że kursant uczy się jeździć na takim samym aucie jak na egzaminie państwowym, to pojawiają się właśnie trudności ze zmianą biegów, które uzależnione są od stopnia zużycia pojazdu, przez co sprzęgło nie pracuje płynnie.

Wszystko to powoduje stres i napięcie. Pamiętaj, aby spróbować opanować stres i się uspokoić, bo klucz do sukcesu to właśnie radzenie sobie w sytuacjach, które powodują, że czujemy się niepewnie i źle. Pomyśl, że gdy zmienisz swoje podejście już niedługo, będziesz mógł / mogła odebrać swój upragniony dokument. 

Kilka wskazówek jak radzić sobie ze stresem na egzaminie państwowym

1. Godzina rozpoczęcia egzaminu

Podczas zapisu na egzamin Państwowy, mamy możliwość wyboru godziny. Dobrze jest więc wybrać taki dzień, gdzie będziemy mogli wewnętrznie się do tego przygotować, na spokojnie i bez pośpiechu. Jeśli np. pracujesz i zaraz po pracy, trzeba lecieć na egzamin, warto pomyśleć, czy nie lepiej wziąć sobie wolne w tym dniu, albo urwać się z pracy wcześniej. Pamiętaj również, że między 9 oraz godziną 14 możesz liczyć na mniejszy ruch na drodze co również może być pomocne. Jednak dobrze też mieć to już za sobą najwcześniej jak się da, więc w przypadku niektórych osób zdecydowanie lepsze będą godziny poranne. 

2. Przed egzaminem państwowym dobrze wypocznij

Zmęczenie może doprowadzić do tego, że popełnisz jakiś błąd i nie zdasz egzaminu, dlatego dzień przed egzaminem postaraj się spędzić czas spokojnie, zajmij się tym, co lubisz, zrelaksuj się. Połóż się wcześniej spać, aby rano być wypoczętym. Rano, w dzień egzaminu na spokojnie zjedz śniadanie, wypij ulubioną kawę / herbatę. 

3. Przed wyjściem upewnij się, że masz zapakowany dokument tożsamości

Dokument tożsamości będzie ci potrzebny, zapakuj go wcześniej, aby potem uniknąć nerwowej sytuacji w dzień egzaminu, że będziesz go szukać następnego dnia. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz mieć przy sobie dokumentu, egzaminator nie dopuści cię do egzaminu.

4. Egzaminator to też człowiek, nie bój się

Często wśród osób, które już mają egzamin za sobą słyszymy "u tego egzaminatora ciężko zdać", ale tak naprawdę nie jest. Pamiętaj, że egzaminator ma za zadanie upewnić się, czy jesteś gotowy/a aby samodzielnie prowadzić pojazd, musi więc sprawdzić twoją wiedzę i umiejętności na drodze. Jeśli podczas egzaminu jakieś polecenie nie będzie dla ciebie jasne poproś o wytłumaczenie bądź powtórzenie pytania. Niektórzy podczas jazdy lubią komentować swoje manewry, coś powtarzać, jeśli pomaga ci to rozładować stres, nie krępuj się mówić do siebie. Egzaminatorowi na pewno nie będzie to przeszkadzać. 

Najważniejsze jest to, abyś nie bał się zadawania pytań. Nie zrozumiałeś lub niedosłyszałeś polecenia? Poproś o jego wytłumaczenie lub powtórzenie! Co więcej, na egzaminie możesz komentować swoje poczynania. Jeśli ułatwi Ci to rozładowanie negatywnych emocji, nie krępuj się tego robić.

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności